Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Tuhé mrazy ve Švédsku, letní počasí ve Španělsku...

17. 11. 2023 | Poslední aktualizace: 17:01 17. 11. 2023 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Rozdíly v rámci Evropy překračují i 50 °C v jednom dni Tuhé mrazy ve Švédsku, letní počasí ve Španělsku... Zdroj fotografie: 123rf

Zajímavá situace panuje už asi týden z hlediska rozložení teplot v Evropě. Skandinávie se už ponořila do tuhé zimy, noční teploty v centrální části Švédska klesají i pod -25 °C a na začátku týdne se v severnější části Skandinávie lokálně se dostávaly až k -30 °C. Nejedná se přitom o horské oblasti, ale o "běžné" nadmořské výšky do 400 metrů. Ani denní teploty nejsou o moc vyšší, protože den je v oblasti velmi krátký a slunce slabé. Maxima se tak v dané oblasti pohybují kolem -15 °C. A děje se tak už od konce minulého týdne.

Úplným opakem je počasí ve Španělsku, kde ani v polovině listopadu nekončí letní teploty. Na začátku týdne se v okolí Valencie šplhaly až ke 30 °C, v posledních dnech maxima dosahují na nějakých 27 až 28 °C (takové teploty byly naměřeny ve čtvrtek i dnes, tedy v pátek). To je v této části roku i na tuto oblast opravdu hodně extrémní teplo. Letní teploty byly tento týden naměřeny ještě i v Řecku a na jihu Itálie, ale o něco nižší. 

Znamená to, že v rámci jednoho dne se rozdíly v teplotách mezi severem a jihem Evropy pohybují přes 50 °C, resp. dosahují až na 55 °C. Což je opravdu hodně, na začátku týdne se dokonce blížily k 60 °C! A to je v rámci našeho kontinentu opravdu hodně. Obecně jsou v chladnější části roku, která už nyní panuje, teplotní rozdíly vyšší než třeba v létě. V důsledku toho zažíváme i silnější vítr, který má tendenci tyto rozdíly vyrovnávat. To se mu však úplně nemůže podařit, protože rozdíl ve sluneční energii, kterou v tuto dobu přijímá sever a jih Evropy, je opravdu veliký... V týdnu bude počasí jak na houpačce

V týdnu bude počasí jak na houpačce

Nový týden přinese mnoho výkyvů počasí, zdá se. Po zimní epizodě se postupně tento týden začne oteplovat, a to i na Moravě. Oteplení však bude přerušeno studenou frontou ve čtvrtek a v pátek, kdy se znovu objeví sníh i v nížinách. To všechno pro to, aby se mohlo na víkend zase oteplit. O srážky a zataženou oblohu nebude nouze.

10. 12. 2023
Co to vlastně je inverze?

Co to vlastně je inverze?

Máme za sebou pátek, který se zejména v ranních hodinách vyznačoval inverzním charakterem počasí. Co to ale vlastně je ta inverze? A jak ji lze poznat a dělit?

9. 12. 2023