Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Hurikánová sezóna se očekává průměrná, může ale překvapit

2. 6. 2023 | Poslední aktualizace: 22:34 2. 6. 2023 | Michael Matějka, meteocentrum.cz;Wunderground
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Letošní sezónu pravděpodobně ovlivní nastupující El Niño Hurikánová sezóna se očekává průměrná, může ale překvapit Zdroj fotografie: NASA K 1. červnu začala oficiální hurikánová sezóna v Atlantiku. Velká pozornost se těmto tropickým cyklonám věnuje v USA a v karibském regionu, kde patří mezi nejničivější projevy počasí. 

Předpovědi intenzity hurikánové sezóny se v USA věnuje několik organizací. Letos se federální agentura NOAA, Coloradská státní univerzita i soukromá společnost The Weather Company shodují na tom, že by sezóna neměla výrazněji vybočovat z dlouhodobého průměru. Očekává se kolem 15 pojmenovaných bouří (kritérium je zde mírnější než pro hurikány), přibližně 7 hurikánů (rychlost větru alespoň 119 km/h) a kolem 3 silných hurikánů kategorie 3 a více (vítr minimálně 178 km/h).

Letošní prognózu nicméně komplikují dva proti sobě jdoucí faktory. Jedním z nich je nastupující jev El Niño, který minimálně v karibské oblasti zhoršuje podmínky pro vznik hurikánů. Na druhé straně pozorujeme velmi vysoké teploty ve značné části tropického Atlantiku, ze kterého čerpají bouře svoji energii. 

Nejen místní meteorologové tak budou se zájmem sledovat, jak letošní sezóna dopadne. Zatím jsme na začátku, nejvíce bouří přichází až mezi druhou plovinou srpna a začátkem října, kdy bývá v průmeru voda v tropickém Atlantiku nejteplejší.Oblohu zahalí saharský prach

Oblohu zahalí saharský prach

Po přední straně tlakové níže nad středomořím proudí do Evropy od jihovýchodu teplý vzduch. Kromě jarního počasí s sebou přinese také velké množství prachu původem ze severní Afriky.

27. 2. 2024
Začátek týdne ve znamení rozdílů

Začátek týdne ve znamení rozdílů

Meteorologická zima pomalu končí. Zima se ale stále, alespoň v Čechách, úplně nevzdává. Ještě v úterý může po ránu v Čechách mrznout a objeví se často mlhy, i mrznoucí. Nad východem Česka už ale převzalo nadvládu jaro a teploty se vyšplhají až k 18 °C.

26. 2. 2024