Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Hurikánová sezóna se očekává průměrná, může ale překvapit

2. 6. 2023 | Poslední aktualizace: 22:34 2. 6. 2023 | Michael Matějka, meteocentrum.cz;Wunderground
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Letošní sezónu pravděpodobně ovlivní nastupující El Niño Hurikánová sezóna se očekává průměrná, může ale překvapit Zdroj fotografie: NASA K 1. červnu začala oficiální hurikánová sezóna v Atlantiku. Velká pozornost se těmto tropickým cyklonám věnuje v USA a v karibském regionu, kde patří mezi nejničivější projevy počasí. 

Předpovědi intenzity hurikánové sezóny se v USA věnuje několik organizací. Letos se federální agentura NOAA, Coloradská státní univerzita i soukromá společnost The Weather Company shodují na tom, že by sezóna neměla výrazněji vybočovat z dlouhodobého průměru. Očekává se kolem 15 pojmenovaných bouří (kritérium je zde mírnější než pro hurikány), přibližně 7 hurikánů (rychlost větru alespoň 119 km/h) a kolem 3 silných hurikánů kategorie 3 a více (vítr minimálně 178 km/h).

Letošní prognózu nicméně komplikují dva proti sobě jdoucí faktory. Jedním z nich je nastupující jev El Niño, který minimálně v karibské oblasti zhoršuje podmínky pro vznik hurikánů. Na druhé straně pozorujeme velmi vysoké teploty ve značné části tropického Atlantiku, ze kterého čerpají bouře svoji energii. 

Nejen místní meteorologové tak budou se zájmem sledovat, jak letošní sezóna dopadne. Zatím jsme na začátku, nejvíce bouří přichází až mezi druhou plovinou srpna a začátkem října, kdy bývá v průmeru voda v tropickém Atlantiku nejteplejší.


Během noci napadlo až 15 cm sněhu

Během noci napadlo až 15 cm sněhu

Během noci na úterý naše území ovlivnil frontální systém, který přinesl zejména do horských oblastí v Čechách nový sníh. Na východě však bude sněžení ještě pokračovat.

28. 11. 2023
Další dny přinesou sněžení a náledí

Další dny přinesou sněžení a náledí

Naše území bude během pondělí a úterý přecházet frontální systém spojený s tlakovou níží. To přinese na většinu území velkou oblačnost a srážky.

27. 11. 2023