Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

V Arktidě přibývá dnů s oblačností

18. 3. 2023 | Poslední aktualizace: 23:54 18. 3. 2023 | David Tichopád, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
V Arktidě přibývá dnů, kdy se vyskytuje oblačnost a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i do budoucna. V Arktidě přibývá dnů s oblačností Zdroj fotografie: 123rf

Okolo roku 2025 by měl vrcholit 11letý solární cyklus, což umožní především v zimním období na severní polokouli pozorovat velmi časté polární záře. Jejich pozorování však závisí na bezoblačné obloze. Bezoblačná obloha však může do budoucna představovat v Arktidě problém, protože podle některých výzkumů bylo poslední desetiletí v Arktidě oblačnější než to předchozí. 

Tento trend potvrzují i přes vysokou míru nejistoty i globální klimatické modely. Ty předpokládají větší množství oblačnosti od 70° s. š. dále na sever především na podzim a nad oblastmi mořského ledu. 

Na množství oblačnosti má patrně vliv ztráta mořského ledu v Arktidě. Menší množství ledu způsobuje intenzivnější výpar a tedy častější tvorbu oblačnosti. Větší množství oblačnosti odráží dlouhovlnné záření z povrchu a způsobuje tak další oteplení a ztrátu mořského ledu.  V Česku se výrazně zlepšuje stav podzemních vod

V Česku se výrazně zlepšuje stav podzemních vod

V průběhu nadprůměrně teplého únoru, který aktuálně prožíváme, je třeba zmínit jednu pozitivní zprávu - hladiny podzemních vod se zvyšují. Hovoří se o nejlepší situaci od horkého a suchého léta roku 2015.

22. 2. 2024
Nadprůměrně teplé počasí bohaté na srážky bude pokračovat

Nadprůměrně teplé počasí bohaté na srážky bude pokračovat

Výhled počasí zatím neslibuje návrat zimy, únor tak bude pokračovat ve svém teplém (a také vlhkém) duchu. Teploty budou překračovat některé dny 10 °C.

20. 2. 2024