
Zobrazit fotogalerii
Zima 2022/2023 bude velmi pravděpodobně hodnocena jako teplotně nadprůměrná, stejně jako tomu bylo i v případě minulé zimy. Začátek však vzbuzoval naděje pořádné zimy, protože i samotný prosinec je hodnocen jako teplotně i srážkově normální. V prosinci k nám dorazil vpád chladného vzduchu, který přinesl i do nížin relativně dost sněhu. Konec prosince byl však ve znamení oblevy a teploty na mnoha místech překračovaly 10 °C.
Leden již přinesl silně nadnormální teploty, na horách téměř všechen sníh roztál a na mnoha stanicích padaly teplotní rekordy. Srážek bylo v lednu dostatek, takže je hodnocen jako srážkově normální měsíc. Můžeme poznamenat, že na východě území bylo srážek více než na západě.
Ačkoliv byl únor chladnější než leden, stále byl teplotně nadprůměrný. Vyskytly se zde dvě chladnější epizody, a to hned na začátku a následně na konci měsíce. Na horách se během nich alespoň částečně doplnily sněhové zásoby. Z hlediska srážek byl únor normální měsíc.
V letošní zimě byla také naměřena absolutně nejvyšší teplota vzduchu, a to 1. ledna na stanici Javorník. Teplota zde nad ránem atakovala až neuvěřitelných 19,6 °C.
Více k tématu
Kam dál?
Skandinávie zažívá nezvyklé horké období, na vině je i změna klimatu
Letošní červenec zatím přináší do Skandinávie extrémně teplé počasí. Místo chladnějšího počasí s teplotami kolem 20 °C se v posledních dnech měří hodnoty typické spíše pro jižní Evropu.
Proč je Evropa nejrychleji se oteplujicím kontinentem?
Zatímco se globální teplota planety pozvolna zvyšuje, v některých regionech se otepluje mnohem rychleji než jinde. A právě Evropa patří – spolu s Arktidou – mezi ty oblasti, které zaznamenávají nejrychlejší nárůst teplot na světě. Existují ale i oblasti, kde dokonce dochází k ochlazování. Proč tomu tak je?
Na konci týdne se vrátí tropy. Mapa ukazuje, kde o víkendu teploty překročí 30°C
Po chladnější středě a čtvrtku se o víkendu na krátko do Česka vrátí tropické počasí. Tropické teploty však nebudou přítomny na celém území a budou se týkat zejména naších nejteplejších oblastí. V pondělí pak přijde změna.
Část Česka dnes zasáhnou silné bouřky. Podívejte se, kde si dát pozor
Ve vyšších vrstvách atmosféry naše území dnes zasáhne tlaková níže. Ranní a dopolední polojasnou oblohu postupně vystřídá vyvíjející se velká oblačnost a na většině území přeháňky, odpoledne často i bouřky. Ty očekáváme zejména v Čechách, kde mohou být i silné. Na Moravě bude bouřek tentokrát méně.