
Zobrazit fotogalerii V úterý v 15:30 nastala tzv. podzimní rovnodennost, tedy stav, kdy Slunce osvětluje severní a jižní polokouli stejnou měrou. Nyní už je den na severní polokouli kratší než na jižní a tím jsme vstoupili do astronomického podzimu. Ve školách jsme se někdy učili, že nastává 23. září, ale nemusí to být vždy v tento den. Letos je tomu už 22. z důvodu, že byl přestupný rok. Na počasí tento akt sám o sobě nemá žádný vliv.
Shodou okolností, v momentě příchodu podzimní rovnodennosti se teploty v Česku pohybovaly ještě na letních úrovních až okolo 25 °C, lokálně i více. V Dobřichovicích u Prahy bylo za slunečného dne naměřeno dokonce 27 °C. Nad letními 25 °C se teploty držely odpoledne i na jihu Moravy. Jedná se o teploty vysoko nad dlouhodobým průměrem, k překonávání rekordů však nedošlo, neboť v roce 2003 dosahovaly dne 22. září teploty až na 29 °C.
Připomínáme jako obvykle, že jde o začátek podzimu astronomického, nikoliv meteorologického. Z hlediska dlouhodobého průměru teplot patří už celé září do podzimního období, ačkoliv letos by zatím klidně sneslo letní parametry. Aspoň co se týče dosavadních teplot, přece jen nyní už víme, že v jeho závěru už ani zdaleka letní nebude. Ale o tom až v dalším předpovědním článku, a nebo v naší předpovědi na další dny.
Více k tématu
Kam dál?
Modely upřesnily, kde během pondělí udeří bouřky nejvíce
Během víkendu proudí do Česka velmi teplý vzduch od jihu, který ale během pondělního dne ukončí přechod studené fronty s přeháňkami a bouřkami.
Skandinávie zažívá nezvyklé horké období, na vině je i změna klimatu
Letošní červenec zatím přináší do Skandinávie extrémně teplé počasí. Místo chladnějšího počasí s teplotami kolem 20 °C se v posledních dnech měří hodnoty typické spíše pro jižní Evropu.
Proč je Evropa nejrychleji se oteplujicím kontinentem?
Zatímco se globální teplota planety pozvolna zvyšuje, v některých regionech se otepluje mnohem rychleji než jinde. A právě Evropa patří – spolu s Arktidou – mezi ty oblasti, které zaznamenávají nejrychlejší nárůst teplot na světě. Existují ale i oblasti, kde dokonce dochází k ochlazování. Proč tomu tak je?
Na konci týdne se vrátí tropy. Mapa ukazuje, kde o víkendu teploty překročí 30°C
Po chladnější středě a čtvrtku se o víkendu na krátko do Česka vrátí tropické počasí. Tropické teploty však nebudou přítomny na celém území a budou se týkat zejména naších nejteplejších oblastí. V pondělí pak přijde změna.
Část Česka dnes zasáhnou silné bouřky. Podívejte se, kde si dát pozor
Ve vyšších vrstvách atmosféry naše území dnes zasáhne tlaková níže. Ranní a dopolední polojasnou oblohu postupně vystřídá vyvíjející se velká oblačnost a na většině území přeháňky, odpoledne často i bouřky. Ty očekáváme zejména v Čechách, kde mohou být i silné. Na Moravě bude bouřek tentokrát méně.
Výstraha na dnešní bouřky: modely upřesnily, které oblasti zasáhnou
Studená fronta dnes přejde přes území Česka od západu k východu. Přes den bude polojasno až oblačno, postupně oblačnosti přibude a přidají se i přeháňky a bouřky. Ty budou nejsilnější na severu území, a také částečně na Šumavě.
Nový týden přinese tropické teploty, ale i četné přeháňky a bouřky
Nový týden přinese zvýšení teplot, ale musíme počítat s četnými srážkami a přechodným ochlazením. V závěru týdne se však počasí zlepší.
Dnes nás čeká chladné a deštivé počasí. Kdy se konečně vrátí léto?
Víkend začal zejména na severu našeho území deštivě, na většině Česka panuje zatažená obloha a teploty kolem 17°C. Na obzoru se však již rýsuje změna v počasí.