Často kladené otázky

Můžete mi poslat, jaké bude počasí za dva měsíce?

Vzhledem k faktu, že atmosféra je velmi složitý systém, není možné vytvořit směrodatnou předpověď počasí na takto dlouhé období. Nejdéle lze po jednotlivých dnech předpovědět hrubý vývoj počasí na zhruba dva týdny tak, jak to máme na našem webu. Počasí na více dní vám již žádná seriózní meteorologická služba nepředpoví.

Jakou mají vaše předpovědi úspěšnost?

Úspěšnost předpovědí počasí na našem webu pravidelně vyhodnocujeme a porovnáváme s jinými službami. Podle našich statistik patří naše předpovědi dlouhodobě mezi jedny z nejúspěšnějších. Přesto průběžně pracujeme na jejich vylepšování a jako první v Evropě zavádíme většinu meteorologických novinek. Pro veřejnost jsme tak jako první uvedli například hodinovou předpověď a nowcasting.

Proč jsou vaše předpovědi odlišné od jiných prezentovaných v TV, na jiných serverech?

Předpovědi počasí jsou tvořeny nezávisle na sobě více meteorologickými službami, jejichž meteorologové mohou mít odlišné názory na jeho budoucí vývoj. Rozdíly v jednotlivých médiích jsou pak dány tím, od jaké služby data odebírají. Naše předpovědi jsou denně vytvářeny profesionálními meteorology.

Hodinová předpověď se někdy liší od aktuálního počasí... jak to?

Aktuální počasí se měří jen na omezeném počtu míst a pro zobrazenou předpověď se přiřadí aktuální stav nejblíže naměřený. Odlišnost tedy může být dána místně, ale i časově (měření jsou aktualizována zpravidla jednou za hodinu). Navíc hodinová předpověď, vzhledem ke složitosti atmosférického systému, samozřejmě není stoprocentní a měla by spíše podat informaci o dominantním charakteru počasí a jeho vývoji v určitém období.

Proč se od sebe občas liší hodinová předpověď a základní předpověď shrnující celý den?

Občasná odlišnost může být dána rozdílným časem aktualizace, ale i náhledem meteorologa na shrnutí počasí v daném dni do jednoho symbolu. Pro více informací se podívejte jak interpretovat předpovědi počasí.

Proč je "aktuální počasí" uvedené na vašem webu jiné, než při pohledu z okna?

Aktuální počasí se měří na meteorologických stanicích jednou za hodinu. Počet měřících míst je navíc omezený, čili se pro každé místo zobrazuje měření z nejbližší stanice. Při některých meteorologických situacích tak může docházet k rozdílu mezi počasím přímo u vás a naměřeným na nejbližší stanici.

Co si mám představit pod spojením "místy přeháňky"?

Slova ojediněle-místy-na většině území nejsou výmluvou meteorologů ve smyslu "co kdyby...", ale jsou přesně definované podle procentuálního výskytu daného jevu na území, pro které je předpověď vydána. Konkrétně ojediněle znamená výskyt na méně než 30%% plochy, místy je 30-70%% a na většině území je jev očekáván na více jak 70%% plochy. V případě absence těchto slov (např. ...zataženo s deštěm,...) je očekáván výskyt jevu na alespoň 90%% stanic.

Proč je na Meteocentru zobrazována reklama?

Abychom mohli data, která naleznete na našem webu, nabízet k prohlížení zdarma, pokrývá reklama náklady na udržování a vývoj webu s nejpodrobnějšími informacemi o počasí ve střední Evropě.

Nenašel jsem město, pro které hledám předpověď. Co mám dělat?

Pokud se jedná o město v Evropě, zkuste hledat nejbližší větší město a určitě nám o tom napište na admin@meteocentrum.cz, či přes kontaktní formulář. U evropských měst mimo naše území zkontrolujte, zda jste při hledání vybrali "hledat město v Evropě" a název zadali v lokálním jazyce a případně bez diakritiky. Jestliže obojí selhalo, zkuste vyhledat nejbližší větší město.