Mobile menu openmenu

Počasí Aladin - mapy

Načítám...

Počasí podle modelu Aladin

Aladin je lokální předpovědní model, který v České republice počítá státní hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na několik hodin dopředu. Jelikož se model Aladin vyvíjí od roku 1991 ve Francii, je jeho název zkratkou francouzských slov - Aire Limitée, Adaptation Dynamique, Development International. Předpověď počasí modelu Aladin vychází z globálního modelu ARPÉGE, který má rozlišení 15 km. Výpočet modelu Aladin pak tuto mřížku zjemní na rozlišení 2,3 km.

Aktualizace modelu probíhá 4x denně v časech 00, 06, 12 a 18h UTC a výstupem je předpověď na následujících 54 hodin. Většina lokálních modelů je však počítána častěji než Aladin. Běžně jsou již regionální modely pro mnohem větší území než ČR počítány každou hodinu.

Počasí modelu Aladin na mapách

V horní části nad mapou můžete přepínat mezi jednotlivými prvky počasí. U srážek jsou na mapě šrafováním vyznačeny oblasti, kde je předpovídáno sněžení nebo déšť se sněhem. Srážky jsou výsledkem řady procesů, jejichž modelování je velmi složité. Proto detaily ve srážkovém poli menší než cca 50 km mají význam pouze jako ukazatel prostorové proměnlivosti srážek (letní odpolední přeháňky či bouřky vs rozsáhlé frontální srážky).

Na mapě větru se jedná se o hodnoty větru zprůměrovaného za cca 5 min.