Víkendové ochlazení bude jen přechodné

Teplých dnů si ještě užijeme dostatek.

Víkendové ochlazení bude jen přechodné Zdroj fotografie: 123rf

V neděli jsme v našem článku upozorňovali, že na konci tohoto týdne k nám už dorazí podzim. Nejnovější výstupy modelů přece jen trochu mění pohled na věc. Ochlazení skutečně přijde, to ano, ale bude nakonec velmi krátké. Vlastně půjde spíše o takovou přestávku v pokračujícím letním režimu. Situace, kterou očekáváme v posledním zářiovém týdnu, bude klasickým babím létem. Jak to tedy konkrétně bude s vývojem počasí a teplotami?

Středa a čtvrtek jsou jasné jak facka - slunečno, téměř bez mráčku. Teploty se opět pošplhají k letním hodnotám a ve čtvrtek se mohou dostat až na krásných 28 °C. Jako by podzim vůbec nechtěl přijít... ale v pátek přijde změna! Čekáme výraznější studenou frontu od západu, která přinese déšť a ochlazení. Páteční předpověď je složitá, zatímco na východě zaprší až večer a teploty se přes den stihnou dostat až na 24 °C, v Čechách už bude chladněji a na západě území čekáme maxima jen kolem 17 °C při deštivém počasí.

Víkend tedy nabídne podzimní ráz, když denní maximum v sobotu čekáme jen 15/19 °C a nebo i nižší, pokud se déšť stane trvalejším. Sobota totiž přinese velkou oblačnost a vysokou pravděpodobnost deště. Následně neděle by měla přinést méně srážek a ubývání oblačnosti. Denní teploty nyní v o něco chladnějším vzduchu vidíme na 16/20 °C, ale může se to ještě změnit, uvidíme, jak rychle se bude vyjasňovat. 

Od pondělí 25. září nad střední Evropou opět naplno zavládne tlaková výše, vyjasní se na úplně jasnou oblohu a denní teploty by v posledních zářijových dnech znovu mohly šplhat na letních 25 °C. Na konci září, to už se opravdu nestává často a nyní se zdá, že by takové měly být všechny zbývající zářijové dny! Jako by to vypadalo, že nás léto vůbec nechce opustit... i když rána už čekáme přece jen studenější, zde se projeví to, že slunce vychází už mnohem později.

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz