Teploty blízko 25 °C budou pokračovat

Většina dnů nabídne lokální přeháňky.

Teploty blízko 25 °C budou pokračovat Zdroj fotografie: 123rf

Výhled počasí na příštích zhruba deset dní je docela nudný - ve střední Evropě už se prosadilo typické letní proudění vzduchu, kdy se příliš nemění teploty. Předpokládáme, že je před námi období s teplotami kolem normálu, což znamená v první polovině června maxima mezi 20 a 25 °C, postupně spíše blíže k 25 °C. V mělkém tlakovém poli se bude dařit lokálním přeháňkám a bouřkám, ale nečekáme trvalý déšť. 

Opravdu je předpověď na celých dalších deset dní až tak jednoduchá? To zase ne. Pravděpodobnost výskytu přeháněk se každý den bude trochu lišit v závislosti na aktuálním stavu atmosféry. Místy se mohou přeháňky projevit i silnějším deštěm a bouřkou - třeba v úterý i ve středu se objevily na jihu Čech srážkové úhrny i přes 30 mm. Tak tomu bude i v dalším období. Větší část území zůstane každý den naopak bez srážek. Přesná lokalizace výskytu přeháněk je obtížná a už vůbec není možná na více dní dopředu. 

Teplotně očekáváme sice stabilitu, ale na začátek příštího týdne přece jen modely naznačují dočasný pokles teplot o několik stupňů, tedy blíže ke 20 °C. Ochlazení čekáme spíš krátké. Příchod tropických teplot kolem 30 °C zatím vůbec není na pořadu dne, i když by nás to v červnu už vůbec nepřekvapilo. Zkrátka, před námi je klidné a teplotně průměrné počasí. Takový pohodový začátek léta, okořeněný nějakou občasnou bouřkou, naštěstí zatím ne bouřkou ničivou.

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz