V pondělí se prudce ochladí

Nejstudenějším dnem příštího týdne bude úterý

V pondělí se prudce ochladí Zdroj fotografie: 123rf

Tento týden je v Česku velice teplý, ale již za pár dní se opět připomene zima. Už víkendové teploty se sníží oproti posledním dnům a to na hodnoty 10/14 °C. K tomu čekáme zataženou oblohu, občasný déšť a pofukovat bude lehce silnější západní vítr. V noci na pondělí nás pak čeká přechod výrazné studené fronty, za kterou se ochladí ještě víc, neboť se proudění změní na severozápadní. Jednat se bude vlastně o typicky jarní dočasný vpád studeného vzduchu.

Pondělní maximální teploty tedy čekáme pouze 4/8 °C a k tomu výskyt přeháněk, které budou už od poloh okolo 400 metrů sněhové! V úterý se ještě víc ohladí na 3/7 °C a nejspíš se sněhových vloček dočkají v přeháňkách i nížiny! Ve vyšších polohách očekáváme mráz, takže se tam bude vytvářet i sněhová pokrývka. Srážek ale nebude mnoho, takže případná sněhová pokrývka vznikne jen v jednotkách centimetrů.

Od středy se proudění zcela otočí a bude se velmi rychle oteplovat. Ve středu už čekáme přechod teplé fronty, což s sebou přinese občasný déšť a velkou oblačnost. Denní teploty se navzdory velké oblačnosti dostanou na přibližně +10 °C. A oteplování pak bude pokračovat i v dalších dnech, čtvrteční teploty nám již modely naznačují až kolem 15 °C nebo i vyšší. Výhled na druhou polovinu týdne je ještě velice nejistý, avšak co víme určitě je to, že vpát studeného vzduchu bude skutečně jen krátkou epizodou. 

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz