Další dny přinesou velmi proměnlivé počasí

V následujících sedmi dnech se bude střídat teplé a chladné počasí.

Další dny přinesou velmi proměnlivé počasí Zdroj fotografie: 123rf

Naše území budou v následujících dnech ovlivňovat jednotlivé frontální systémy, které budou spojeny s talkovými nížemi. Tlakové níže budou relativně rychle procházet severně od našeho území. Teploty se budou odvíjet od toho, zda budeme ležet v teplém nebo chladném sektoru dané tlakové níže. 

V pátek bude naše území ležet v teplém sektoru tlakové níže se středem nad Polskem. Čekat tak můžeme příliv teplého vzduchu od jihozápadu, což bude znamenat příjemné jarní teploty mezi 9/13 °C, na jižní Moravě ojediněle až 15 °C. Místy se však musíme spokojit s deštěm. K večeru nás od severozápadu začne přecházet studená fronta, za kterou se ochladí a na hory se vrátí sněhové vločky. 

V sobotu, za studenou frontou, čekáme příliv chladnějšího a vlhčího vzduchu od severozápadu. Naměříme tak mnohem nižší teploty než v pátek, většinou mezi 1/5 °C a přidají se na většině území sněhové přeháňky, v polohách pod 300-400 m se bude jednat o srážky dešťové nebo smíšené. V silnějších přeháňkách můžeme očekávat také krupky nebo menší kroupy. 

Chladnější počasí vydrží ještě v neděli, ale už v noci na pondělí se obnoví příliv teplého vzduchu od jihozápadu, protože se dostaneme do teplého sektoru další tlakové níže. Teplota tak v pondělí opět vyskočí na 9/13 °C. Teplé počasí bude pokračovat do úterý, avšak v noci na středu nás opět od severozápadu přejde studená fronta, za kterou se ochladí.   

Po středě modely počítají s pravděpodobným ustálením počasí, ale zde existuje už větší variabilita u jednotlivých modelových výstupů a předpověď na druhou polovinu příštího týdne se bude zpřesňovat.  

Autor: David Tichopád, meteocentrum.cz