Přehled sezón v dovolenkových destinacích

Rádi byste si naplánovali dovolenou? Pomůžeme vám zvolit nejvhodnější období či destinaci.

Přehled sezón v dovolenkových destinacích Zdroj fotografie: shutterstock.com

Za teplem po celý rok

Mezi destinace, které lze navštívit kdykoliv během roku patří například Seychely, kde panuje poměrně stálé tropické podnebí, a Maledivy s průměrnou teplotou okolo 30 °C. Rozhodně nelze opomenout ani Egypt, který je oblíbenou destinací pro ohřátí zejména v zimních měsících. Během léta zde však často panují vysoké teploty, jež si užijí opravdoví milovníci pláží, ale nemusí vyhovovat například zájemcům o zdejší historické památky. Mezi nejoblíbenější letoviska patří jednoznačně Hurghada, kde teploty neklesají pod 15 °C. Také Maroko lze navštívit celoročně, hodně však záleží, do které jeho části se chystáte a jestli máte spíš zájem o pohodu na pláži, výlet do pouště nebo výpravu do hor.

Skvělou volbou je také Mauricius, kde je však počasí hůře předvídatelné. Za nejteplejší bývá považováno období mezi lednem a dubnem, nejméně srážkové jsou pak měsíce od července do září. Období dešťů a sucha je vlastní i rovníkové Keni, kde teploty většinou neklesají pod 25 °C, ale v dubnu a květnu vás zde mohou zasáhnout silné deště. Turisty vyhledávanými měsíci jsou tu leden, únor a březen. Teplé podnebí panuje po celý rok také v Thajsku, většina turistů jsem však míří mezi listopadem a březnem, kdy jsou tu příjemnější teploty a méně srážek.

K moři od jara do zimy

Od dubna až května, tedy od druhé poloviny jara, lze k moři vyrazit třeba na Tuniskou riviéru nebo ostrov Djerba. Koupat se tu lze i během podzimu. Pokud vám však jde zejména o zdejší památky, můžete se do Tuniska vypravit kdykoliv během roku. To platí také o Kypru, který je rájem sluníčka. V letních měsících zde však panují vysoké teploty, jež jsou vhodné spíše ke koupání než k výletům za historií.

Od jara do podzimu si užijete i destinace jako je Řecko a jeho ostrovy, italská Kalábrie, španělská Mallorca nebo portugalský ostrov Madeira. V Turecku začíná oficiální turistická sezóna také na jaře, konkrétně v květnu, kdy se podnebí ustálí a nehrozí deštivé dny. Nejvyšší teploty zde pak panují v červenci a srpnu. V druhé polovině jara můžete zamířit i na souostroví Kapverdy, kde si lze krásného počasí užívat až do ledna. Za nejideálnější období jsou označovány měsíce červenec až listopad, kdy zde vládne teplo a sucho.

Za sluncem od podzimu do jara

Skvělou destinací na prodloužení léta, ohřátí během zimních měsíců nebo jarní dovolenou jsou Spojené arabské emiráty. Oblíbeným cílem je zejména Dubaj. Během března až května a října až prosince totiž teploty v Dubaji nedosahují extrémních hodnot, jako je tomu v létě, ale zároveň jsou stále ideální ke koupání i k poznávání zajímavých míst. Podobně je na tom také Omán, který lze samozřejmě navštívit kdykoliv během roku, ale od června do září, zde stejně jako v SAE panují vedra, které nemusí vyhovovat všem typům turistů.

O něco později, spíše s koncem podzimu a začátkem zimních měsíců, je k návštěvě vhodná Srí Lanka, respektive její jižní a západní část. Příjemné teploty zde panují v průběhu celého roku, nejvyšší jsou však v březnu a dubnu. Období mezi květnem a říjnem bývá turisty méně vyhledávané, neboť zmíněnou část ostrova většinou nepříznivě ovlivňuje monzun. Pokud jde o severní a východní pobřeží, je tomu přesně naopak, ideálním obdobím pro návštěvu je květen až září a monzun zde působí většinou mezi říjnem a únorem.

Pro aktuální teploty v destinacích se můžete podívat na teploty moře na naše webu.

Autor: meteocentrum.cz