Týden bude větrný, slabě se oteplí

Na horách lze očekávat větší množství sněhové pokrývky.

Týden bude větrný, slabě se oteplí Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Už více než týden se počasí pohybuje na úrovni lednového normálu, když se denní teploty v nižších polohách pohybují kolem nuly nebo těsně nad nulou. V příštích dnech sice dojde k oteplení, ale moc ho nepocítíme. Zvýšení teploty bude totiž jen o několik málo stupňů a vykompenzuje ho zesílení větru, který sníží pocitové vnímání teploty. K tomu se přidají občasné srážky s proměnlivou oblačností.

pondělí se ponese přesně v tomto duchu - očekáváme velkou proměnlivou oblačnost a občasné přeháňky. V nížinách může jít o déšť, ale už od poloh kolem 400 metrů se mohou jistě těšit na sněžení. Výrazně zesílí západní vítr, který se také postará o to, že na horách budou srážky možná i trvalé, zato v nižších polohách spíše slabé. Denní teploty se čekají na úrovni +0/+4 °C a jak již bylo řečeno, v důsledku větru je budeme pocitově vnímat jako nižší. Úterý bude trochu příznivější, když se trochu uklidní vítr, ubude srážek a maximální teploty dosáhnout na 1/5 °C. Nicméně oblačnost zůstane velká.

Od středy do pátku se počasí dál ponese v tomto duchu - denní teploty mezi 0 °C a 5 °C, k tomu poměrně silný západní vítr a občasné srážky, nadále na horách sněhové a v nížinách smíšené, resp. sněhové očekáváme dále zhruba od 400 metrů. Vývoj na příští víkend a další období ještě je trochu nejistý. Očekáváme totiž, že ve východní Evropě budou panovat tuhé mrazy, západní Evropu čekají mírnější teploty. Zatím není zcela jasné, jak na tom budeme my ve střední Evropě, zda se u nás prosadí chladná nebo teplejší vzduchová hmota. 

Při větrném a srážkově bohatším počasí se dá v příštím týdnu očekávat, že na horách může napadnout i několik desítek centimetrů nového sněhu. 

Autor: Martin Štros, meteocetrum.cz