Česko je stále zahaleno nízkou oblačností
Již několik dní naše území zahaluje nízká oblačnost, ze které místy slabě mrholí nebo slabě sněží.

Česká republika je již několik dní zahalena do nízké oblačnosti. Vzniku této oblačnosti nasvědčuje příliv relativně vlhčího vzduchu z východního Středomoří. Také se nad námi vyskytuje oblast nižšího tlaku vzduchu, která nízkou oblačnost nerozpouští.
Z nízké oblačnosti místy vypadává slabé sněžení nebo mrholení, které při záporných teplotách je mrznoucí s tvorbou ledovky. Na horách a také ve středních polohách, kde zasahuje oblačnost, dochází k tvorbě výrazné námrazy.
Námraza vzniká díky existenci přechlazených kapiček v oblaku. Jedná se o kapky, které jsou v tekutém stavu i při záporných teplotách, ovšem při dotyku s nějakým předmětem například stromem okamžitě mrznou. Tak dochází k vzniku námrazy, která je na některých místech výrazná a stromy se pod její tíhou lámou.