Příští týden přinese na hory sněhovou nadílku

V průběhu příštího týdne k nám bude pronikat chladnější a vlhčí vzduch od severozápadu. Především na horách tak lze očekávat i trvalejší sněžení. V nižších polohách se bude jednat spíše o srážky smíšené nebo dešťové.

Příští týden přinese na hory sněhovou nadílku Zdroj fotografie: 123rf

Ještě v pátek a v sobotu bude nad naším územím dominovat spíše nízká oblačnost spojená s mrholením nebo slabým sněžením. Teploty se budou pohybovat okolo -3/+1 °C. V neděli již bude spíše oblačno až polojasno a ojediněle se mohou objevit sněhové přeháňky. Od severozápadu pak večer začne oblačnosti přibývat. 

Během pondělka pak naše území ovlivní okludující frontální systém spojený s tlakovou níží se středem nad Skandinávií. Na obloze bude převažovat velká oblačnost a místy se vyskytnou přeháňky nebo občasné sněžení, pod 400 m se bude jednat o srážky smíšené nebo dešťové. Na horách pak čekáme i trvalejší sněžení. Bude foukat také čerstvý západní vítr, což v kombinaci se sněžením bude způsobovat od vyšších poloh tvorbu sněhových jazyků a závějí. Teploty se v pondělí vyšplhají na 0/+4 °C. 

V úterý a ve středu nás pak v čerstvém severozápadním proudění budou přecházet jednotlivé frontální systémy. Průběh počasí tak bude podobný tomu pondělnímu. Bude převážně oblačno až zataženo s přeháňkami, nad 400-500 m většinou sněhovými. Na horách se bude jednat o trvalé sněžení. Rovněž bude foukat čerstvý vítr a od vyšších poloh se tak budou vytvářet sněhové jazyky a závěje. Teploty v těchto dnes se vyšplhají většinou na 0/+5 °C. 

Zatím je brzy odhadovat, kolik sněhu přesně v první polovině příštího týdne od vyšších poloh napadne, předpovědi se ještě budou zpřesňovat. 

Autor: David Tichopád, meteocentrum.cz