Druhá polovina týdne nabídne spíše inverzní počasí

Naše území nyní ovlivňuje rozsáhlá oblast vyššího tlaku vzduchu. Česká republika se nachází přibližně v její střední části, kde se především v zimě daří inverzím.

Druhá polovina týdne nabídne spíše inverzní počasí Zdroj fotografie: Zuzana Kluková

Ve středu a ve čtvrtek bude na obloze převažovat spíše zatažená obloha a především po ránu se také místy vyskytnou mlhy. Mlhy mohou být i mrznoucí s tvorbou námrazy. Zejména tak po ránu je třeba na silnicích dbát zvýšené opatrnosti. Na horách může být místy polojasno až skoro jasno. Teploty se budou pohybovat mezi -1/3 °C, ve středu může být na Moravě tepleji, i okolo 5 °C. Vítr bude foukat jen slabý. 

Pátek a sobota nabídnou také spíše zataženou oblohu a především v pátek se na většině území bude vyskytovat nízká oblačnost, ze které může slabě sněžit nebo mrholit. Na horách čekáme místy polojasno až skoro jasno. Úbytek oblačnosti lze očekávat v průběhu sobotního odpoledne. Teploty v těchto dnech vystoupí na -2/+2 °C, a vítr bude foukat většinou slabý. 

Ke změně v průběhu počasí dojde během neděle a pondělí, kdy k nám začne od severozápadu pronikat mezi tlakovou níží nad Skandinávií a tlakovou výší nad Britskými ostrovy chladnější a vlhký vzduch. Místy se tak vyskytnou sněhové přeháňky a zejména v pondělí se na horách může jednat o trvalejší sněžení. Předpověď na tyto dny se však bude ještě zpřesňovat.  

Autor: David Tichopád, meteocentrum.cz