Sníh napadl téměř všude, ale rychle mizí

Na horách už sníh zůstává trvale, vydrží už do jara

Sníh napadl téměř všude, ale rychle mizí Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

V pátek večer a v noci na sobotu sněžilo při teplotách kolem nuly či slabě pod nulou a sněhová pokrývka se vytvořila téměř na celém území Česka. Výjimkou se stala oblast Ostravska, kam srážky nedosáhly. Jinak na většině území sice nasněžilo, ale šlo pouze o slabou vrstvu 1-3 cm sněhu, jen výjimečně hlavně v západní polovině Čech naměřili v sobotu ráno 5 cm sněhu. O něco více sněžilo na Šumavě, kde napadlo až 8 cm. 

Sníh ale v nižších polohách už během soboty začal odtávat, teploty stouply nad nulu v polohách pod 400 metrů nad mořem. Spíše tepleji je na východě než na západě. Ale ve vyšších polohách zůstávají teploty pod nulou. V neděli se oteplí až na 7 °C, takže v polohách pod 800 metrů spadlý sníh povětšinou zmizí. V horských oblastech už nějaký sníh leží z minulých týdnů a nyní zde tedy pouze připadlo. Nyní leží na Šumavě až kolem 30 cm sněhu (Plechý hlásí dokonce 40 cm). Krkonoše i Jeseníky mají v polohách nad 1000 metrů asi kolem 15 cm sněhu.

Začátek prosince obvykle ještě ani na horách mnoho sněhu nenabízí, zatím je tedy vývoj sněhové pokrývky v souladu s normálem. Na běžky už to na hřebenech stačí a dle předpovědi by se současná sněhová vrstva na horách v polohách nad 1000 m už měla udržet do příchodu té "pravé zimy", tedy vlastně vydrží zde až do jara. Krátké výlety teploty nad bod mrazu se sice odehrávají i v průběhu zimy, ale nestačí na to, aby rozpustily všechen sníh. Základní vrstva už se zkrátka vytvořila a teď jen budeme čekat, kolik dalšího sněhu bude v další části zimy připadávat. 

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz