Část Česka poprvé pod sněhem, kde ho napadlo nejvíc?

Převážně jde ale jen o poprašek

Část Česka poprvé pod sněhem, kde ho napadlo nejvíc? Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Příchod studeného vzduchu způsobil, že během pátku přešly srážky ve sněžení i v nižších polohách a v noci na sobotu klesly teploty nad celém území Česka pod bod mrazu. Výsledkem je, že se významná část republiky probudila do bílé, zasněžené soboty. Avšak ne všude, neboť na některých místech srážky odešly dřív, než stihly přejít ve sněžení. Na většině míst se objevil jen poprašek sněhu. 

Prakticky bez sněhu zůstal hlavně sever Čech (nepočítáme-li hory), kdy na webových kamerách je vidět holá zem třeba v Liberci, Ústí nad Labem, Hradci Králové a obecně přilehlých oblastech. Bez sněhu je také Ostravsko. Naopak nasněžilo ve střední a jižní části Čech i Moravy, bílo je při sobotním ránu třeba i v Praze, i když jde jen o slabou vrstvu sněhu, nebo poprašek. Nejvíce napadlo na jihu Čech, kde během soboty sněžení ještě dále pokračuje. Oblast kolem Českých Budějovic, Českého Krumlova a okresu Jidřichův Hradec hlásí okolo 5 cm sněhu.

Během soboty pokračuje sněžení na jihu Čech, ale slábne, dalšího sněhu už mnoho nenapadne. Díky teplotám pod nulou by všechen spadlý sníh měl vydržet během soboty, z větší části i neděle. Lehce nad nulu se teploty dostanou v neděli odpoledne, výraznější oteplení přinese pondělí, kdy sníh už roztaje. Očekáváme, že do konce listopadu už se dalšího sněhu v nižších polohách nedočkáme, naopak déšť a oteplení přijdou i do hor. Je tedy možné, že během příštího týdne postupně roztaje sníh i na horách. 

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz