Výstraha před nebezpečím požárů se rozšiřuje

V důsledku sucha platí na mnoha místech Česka výstraha před nebezpečím požárů.

Výstraha před nebezpečím požárů se rozšiřuje

Aktuální výstraha před nebezpečím vzniku požárů platí pro kraje Plzeňský, Karlovarský, Středočeský, Ústecký a Prahu. Dále pro Liberecký a Královéhradecký, kde výstraha neplatí pouze ve vrchovinných a horských oblastech. Riziko vzniku požárů je také v severozápadní části Pardubického kraje. Druhá část území, kde je riziko vzniku požárů, jsou moravské kraje, konkrétně jde o Jihomoravský kraj, jižní část Olomouckého kraje a velkou část Zlínského kraje.

Ve vyjmenovaných místech hrozí kvůli suchu vznik požárů a následných škod, které s požáry souvisí. V důsledku pak vzniklého požáru mohou být ohroženy i životy obyvatel. Za této situace se v žádném případě nedoporučuje rozdělávat oheň v přírodě a zejména ne v lesích, nevypalovat trávu a neodhazovat cigaretové nedopalky na zem. 

Co se týče sucha, tak podle webu INTERSUCHO je aktuálně nejhorší situace se suchem v západních a severozápadních Čechách. Zde je na některých místech až extrémní sucho. Za špatnou situaci tato místa vděčí nedostatku srážek v posledních týdnech. 

Špatnou zprávou je, že ani v nejbližších dnech by se situace neměla zlepšovat, protože nečekáme žádné významnější srážky, které by sucho a nebezpečí požárů zmírnily. Vyskytovat se od čtvrtku budou jen místní přeháňky, což je pro zlepšení situace nedostatečné. V tomto případě by pomohl několikadenní déšť (nikoliv však přívalový).  

Autor: dt, meteocentrum.cz