Fronta přinesla déšť skoro na celé území, kde napršelo nejvíc?

Lokálně spadlo i přes 50 mm

Fronta přinesla déšť skoro na celé území, kde napršelo nejvíc?

Studená fronta, která začala včera ovlivňovat počasí u nás, přinesla srážky téměř na celé území Česka. Srážkové úhrny se ale významně liší lokalita od lokality jak je ostatně pro letní studené fronty s bouřkami typické.

Podle údajů k sobotnímu dopoledni (10 h) napršelo nejvíce na stanici v jihočeském Husinci, úhrn zde dosáhl 69 mm. Podle radarových odhadů srážek, které ale nemusí být tak přesné jako pozemní měření, mohlo v okolí této stanice lokálně napršet i přes 100 mm. V reakci na intenzivní déšť v povodí zaznamenala měrná stanice v Bavorově 1. stupeň povodňové aktivity.

Více než 40 mm spadlo na několik dalích stanicích v jižních a středních Čechách, zmínit můžeme například Mladou Vožici s úhrnem 54 mm. Řada dalších stanic naměřila přes 20 mm, zbytek převážně 5-20 mm. Nejnižší úhrny (často pod 5 mm) hlásí Ústecký kraj a úplný východ Moravy a Slezska. Ve druhé zmínéné oblasti se ale pravděpodobně nepříliš vydatné srážky ještě vyskytnou. Během sobotního odpoledne bude srážek dál ubývat a postupně se bude od severozápadu protrhávat i oblačnost.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ