V pátek lokální silné bouřky, dále proměnlivé počasí

Během pátečního dne a noci na sobotu očekáváme výskyt silných bouřek především ve středních a jižních Čechách a na Vysočině.

V pátek lokální silné bouřky, dále proměnlivé počasí

Výstraha před silnými bouřkami platí od pátečních 12:00 hod do sobotních 10:00 hod. V jednotlivých bouřkách může napršet až 50 mm vody během krátkého času. 

Zasaženými oblastmi budou Jihočeský a Středočeský kraj, kraj Vysočina a Praha, jižní část Plzeňského kraje a západní poloviny Královéhradeckého a Pardubického kraje. Zde budou bouřky nejsilnější s nejvyššími srážkovými úhrny. 

Zítra nás ovlivní od západu studená fronta, která se nad naším územím začne vlnit. V podstatě se její postup zpomalí až zastaví. Na frontálním rozhraní, které bude představovat linii konvergence (sbíhavého proudění) se budou vytvářet bouřky, které budou málo pohyblivé a lze tak na daném místě (které bouřka zasáhne) očekávat vysoké srážkové úhrny. 

V souvislosti s vysokými srážkovými úhrny je vydána také výstraha na povodňovou bdělost, kdy především v noci z pátku na sobotu lze očekávat dosažení 1 SPA na tocích. Na menších tocích může přechodně dojít i k dosažení vyšších SPA. 

Jaké počasí bude o víkendu? V sobotu bude zpočátku oblačno až zataženo, na východě i polojasno a především v severních Čechách ještě může doznívat vydatný déšť. Přes den pak bude srážek i oblačnosti ubývat. Na východě se vyskytnou srážky spíše ojediněle ve formě přeháněk. Teploty přes den vystoupí na 22/26 na severovýchodě, kde bude míň oblačnosti tak čekáme teploty okolo 28 °C. Vítr povane mírný západní na východě mírný jižní. 

V neděli pak bude jasno až polojasno, po ránu v údolích ojediněle možnost mlhy. Odpoledne ojediněle možnost přeháňky. Teploty přes den vystoupí na 28/32 °C a vítr bude foukat jen slabý. 

Počátkem příštího týdne bude velmi teplo, v pondělí mohou teploty vystoupit až k 34 °C, ale během úterka nás pak ovlivní další zvlněná studená fronta, která přinese přeháňky a bouřky. Předpověď se však bude upřesňovat.  

Autor: redakce, dt, meteocentrum.cz