Ve středu se na jihozápadě Čech vyskytnou silnější bouřky

Ve středu odpoledne se mohou na jihozápadě Čech vyskytnout silnější bouřky.

Ve středu se na jihozápadě Čech vyskytnou silnější bouřky Zdroj fotografie: 123rf

Během středy ovlivní jihozápadní Čechy postupující frontální vlna od jihozápadu. V souvislosti s touto frontální vlnou se zde mohou místy vytvářet bouřky, které budou ojediněle i silné. V bouřkách může ojediněle spadnout až 30 mm srážek během krátké doby, dále se mohou vyskytnout silnější nárazy větru a menší kroupy. 

Pro bouřky budou nejlepší podmínky v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji v okresech při hranici s Rakouskem a Německem. Zde čekáme instabilní podmínky v atmosféře (hodnoty CAPE zde budou mezi 500-700 J/kg). Dále hodnoty střihu větru, který je důležitý pro organizaci bouří, nasvědčují vzniku multicel nebo jejich shlukům (spíše neuspořádaným). Iniciaci pro vznik bouří poskytne přechod samotné frontální vlny (způsobí stoupavé proudy) a také proudění vzduchu přes horskou překážku. 

Bouřky mohou být ojediněle intenzivnější, může je ovlivnit reliéf, kdy bouřka může být vázána na vzestupný proud a setrvávat delší dobu na jednom místě, což způsobí vyšší srážkové úhrny. Výskyt krup bude ve středu limitován nižšími hodnotami CAPE (dostupné potenciální energie pro vzestupné proudy). Hodnoty CAPE určují rychlost vzestupných proudů, a tedy pokud budou vzestupné proudy slabí, neudrží tak kroupy delší dobu v oblaku a ty pak budou mít kratší dobu pro vznik a zvětšování. 

U předpovědi bouřek existuje vždy jistá míra nejistoty. Zítra může vznik bouřek ohrozit oblačnost, která se bude nasouvat od jihozápadu. Oblačnost sníží přísun sluneční zářivé energie, čímž se přízemní vrstvy nebudou tak rychle prohřívat, což způsobí slabší vzestupné proudy a bouřky vznikat pak nemusejí.  

Autor: dt, meteocentrum.cz