Ve čtvrtek opět hrozí silné bouřky

Během čtvrtečního dne nás bude přecházet studená fronta a v souvislosti s ní se mohou vyskytnout i silnější bouřky.

Ve čtvrtek opět hrozí silné bouřky

Na čtvrteční odpoledne platí  výstraha varující před výskytem silných lokálních bouřek. Výstraha vchází v platnost od čtvrtečních 12:00 h pro západní části kraje Středočeského, Plzeňského a Královéhradeckého a dále pro kraje Jihočeský, Vysočina a Pardubický. Od zítřejších 15:00 h se k výstraze přidá také kraj Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. Upozornění pak platí pro všechny jmenované oblasti do zítřejších 21:00 h.

V bouřkách se mohou vyskytnout přívalové srážky, kdy může během krátké doby napršet až okolo 30 mm srážek, dále hrozí výskyt krup s průměrem do 2 cm a nárazy větru (až okolo 70 km/h). 

Čekáme, že se bouřky začnou formovat v centrálních částech ČR okolo poledne, následně se v důsledku silnějšího střihu větru mohou zformovat do squall line (liniová podoba bouřkového sytému) a postupovat dále na východ až jihovýchod. Není vyloučen také výskyt supercel, které mohou produkovat kroupy s průměrem do 2 cm. 

U předpovědi bouřek existuje vždy míra nejistoty. Zítra čekáme přechod studené fronty od severozápadu, takže především na východní Moravě může hrát roli závětrný efekt Jeseníků a bouřky zde mohou dorazit oslabeny.  

Autor: redakce, dt, meteocentrum.cz