Část Moravy zasáhl vydatný déšť, na Znojemsku spadlo až 72 mm

Zalito je i v řadě dalších regionů

Část Moravy zasáhl vydatný déšť, na Znojemsku spadlo až 72 mm

Déšť, který se na území ČR vyskytoval včera a dnes, byl nejvydatnější na Znojemsku. Nejvyšší úhrn zaznamenala stanice Střelice, ležící asi 20 km od Znojma. Během dvou dní zde napršelo 72,9 mm, tedy víc než je jihomoravský normál pro měsíc květen. Nejsilnější srážky zde přešly během noci, za 3 hodiny zaznamenal srážkoměr 46,9 mm srážek.

Vysoké úhrny kolem 40 mm naměřilo i několik dalších stanic na jižní a jihozápadní Moravě. Kolem 20 mm měla prakticky celá Morava a Slezsko kromě pásu podél slovenských hranic, kde pršelo méně. Podobné úhrny pohybující se kolem 20 mm hlásí i východní Čechy a několik stanic na pomezí jižních a středních Čech. Zbývající část Čech měla spíš nižší úhrny, nejméně pršelo v Podkrušnohoří. 

Poměrně vydatný déšť pomohl aspoň na části území zmínit současné sucho. Deficit vláhy se totiž podle nedělních dat projektu Intersucho vyskytoval prakticky na celém území státu, osmina území reportovala dokonce čtyřicetimilimetrový a vyšší nedostatek půdní vláhy. Nenasycená půda se projevila i v jen mírné reakci vodních toků na intenzivní srážky - podle dostupných informací nebyl nikde dosažen ani první povodňový stupeň.  

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;Intersucho