Sněhu na horách výrazně ubývá, v Krkonoších je ale stále až metr

Zbytky sněhové pokrývky lze nalézt i v některých dalších pohořích

Sněhu na horách výrazně ubývá, v Krkonoších je ale stále až metr

V posledních dnech dosahují teploty v nížinch hodnot kolem 20 °C, poměrně teplo je i na horách. To má za následek relativně intenzivní tání zbývajících zásob sněhu. Rozhodně ale zatím nemůžeme tvrdit, že jsou naše hory kompletně bez sněhu. Na to si ještě nějakou dobu počkáme.

Podle dostupných údajů ze stanic ČHMÚ je aktuálně nejvíce sněhu na krkonošské Černé hoře. Zde povrch pokrývá přibližně 120 cm mocná vrstva sněhu. Kolem 80 centimetrů zůstává i na Labské boudě, asi o 15 cm méně je na Luční Boudě. Krkonoše jsou tak aktuálně nejvíce zasněžené pohoří v Česku.

Mimo nejvyšší české pohoří byla hlášena sněhová pokrývka ze šumavského Blatného vrchu, zde bylo ráno kolem 19 cm, ale skoro polovina během sobotního dne odtála. Meteorologické stanice v ostatních horách už hlásí nulu, ale mimo měřené lokality se zbytky sněhu dají nalézt třeba v okolí Pradědu. 

O tom, jak je tání nyní rychlé svědčí porovnání s týden starými údaji. Například zmíněný Blatný vrch registroval 64 cm sněhu, na Šeráku v Jeseníkách bylo 24 cm, vyšší polohy Krkonoš ztratily za poslední týden 25-35 cm. Vzhledem k očekávánému oteplení v příštím týdnu budou zbývající zásoby sněhu nadále rychle ubývat.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;webcamlive