Co je příčinou teplotního rozdílu mezi západem a východem Česka?

Pravděpodobně do úterý se bude nad Českem udržovat teplotní rozhraní oddělující teplejší vzduch na západě od chladnějšího na východě.

Co je příčinou teplotního rozdílu mezi západem a východem Česka?

Za poměrně výrazný teplotní rozdíl, který se bude nad Českem udržovat až do úterního dopoledne, může rozložení tlakových útvarů nad Evropou. Zatímco nad severovýchodní Evropou se nachází oblast nižšího tlaku vzduchu (postupně se bude přesouvat nad východní Evropu), která posílá po své zadní straně relativně chladný vzduch do východní části Česka, nad Britskými ostrovy se rozprostírá mělká oblast vyššího tlaku vzduchu, která posílá do západní poloviny Česka relativně teplejší vzduch po své přední straně. 

Tento rozdíl se především zítra projeví v přízemním poli větru (vítr v 10 m), kdy na severovýchodě bude vanout slabý severovýchodní vítr a na západě povětšinou západní vítr. Teplotní rozhraní je typické také vystupováním teplejšího vzduchu nad chladnější. Teplejší vzduch se při výstupu ochladí a začne kondenzovat, a tímto se tvoří oblačnost. Proto příští dny přinesou více oblačnosti se spíše slabšími srážkami.    

Autor: redakce, dt, meteocentrum.cz