Přichází velmi mrazivé noci

Nejchladnější bude středeční ráno

Přichází velmi mrazivé noci

Za námi je víkend, kdy se na části území vyskytovalo sněžení, ale teploty jsou zatím na lednové poměrny celkem mírné, hlavně v Čechách nad nulou. To se nyní změní, částečně k nám pronikne chladnější vzduch od severu. Ale co je hlavní - tlaková výše přinese vyjasnění, které způsobí výrazný pokles nočních teplot. 

Před námi jsou tři velmi mrazivé noci, z nichž nejstudenější bude ta prostřední - tedy noc ze úterý na středu. V úterý ráno poklesnou teploty pod -5 °C na většině území, ve středu ráno nejspíš už úplně všude a místy může být i pod -10 °C. Na leden to sice není nic neobvyklého, ale dosavadní průběh zimy mnoho silných mrazů nepřinesl, takže toza zmínku určitě stojí. Denní teploty se v těchto dnech, tedy od úterý do čtvrtka, budou pohybovat nejspíš kolem nuly, ale s ohledem na hrozící inverzi je jejich přesný odhad obtížný. Je velká možnost, že i přes den se udrží pod nulou.

Ve druhé půlce týdne se k nám od západu dostane vzduch teplejší a tak mrazy ustoupí. Denní teploty by se na víkend mohly podívat k +5 °C, k tomu je velká šance i na sluneční paprsky. Noční teploty se zvednou ještě výš, a čekáme je už pak kolem nuly. Ukazuje se, že v celém tomto týdnu bychom se mohli zcela obejít beze srážek. Je však třeba říci, že beze srážek nemusí znamenat bez oblačnosti, lokálně by pod inverzemi mohlo být i celodenní zataženo.Autor: ms, meteocentrum.cz