Minulý rok byl v Česku nejchladnější od roku 2013

Srážkově byl nakonec na úrovni průměru

Minulý rok byl v Česku nejchladnější od roku 2013

Meteorologové už mají k dispozici základní vyhodnocení celého uplynulého roku. Průměrná teplota v Česku v roce 2021 činila rovných 8,0 °C. Jedná se o hodnotu o jednu desetinu nad normálem za období 1981 až 2010 a jde o nejchladnější rok za posledních 8 let. V roce 2013 činila průměrná roční teplota 7,9 °C, pak v dalších letech už byla vždy nad 8 stupni. A předchozích třech letech 2018 až 2020 se vždy dostala nad 9 °C. V historicky nejteplejším roce 2018 činila 9,6 °C, o rok později 9,5 °C. V rámci posledního desetiletí tedy byl rok 2021 velmi chladný. Z dlouhodobého hlediska pak normální. 

Velmi chladné bylo vloni jaro, a to zejména měsíce duben a květen, které oba byly hodně podprůměrné (-2,5 °C v dubnu, -2,5 °C v květnu). Po nich ovšem následoval teplotně výrazně nadprůměrný červen (+3 °C), ten byl tedy velice horký. Další měsíce minulého roku už tolik od průměru nevybočovaly. Za zmínku stojí relativně chladnější srpen a naopak poměrně teplé září.

Srážkově pak minulý rok skončil jako průměrný, i když v jeho průběhu se zdálo, že bude hodně vlhký. Nakonec spadlo o 1% méně srážek, než je normál. Velké množství srážek spadlo v období od ledna do srpna, toto období bylo výrazně nadprůměrné a to zejména zásluhou velmi deštivých měsíců květen a srpen. Následně ale nastalo velice suché podzimní období, zejména měsíce září a říjen. V těchto dvou měsících spadla méně než polovina obvyklého množství. Celoroční úhrn tak skončil na úrovni normálu.

Jako celek byl tedy rok 2021 normální z teplotního i srážkového hlediska. Jedná se ale jen o průměr, v rámci tohoto roku se objevily extrémní výkyvy počasí na obě strany, například extrémně silné mrazy v polovině února. Pokud bychom ale jmenovali jednu událost, kterou se rok 2021 zapíše ho dějin počasí u nás, tak je to zcela jasné. Jde o mimořádné tornádo, které se 24. června prohnala jižní Moravou. Tornádo, jaké jsme v Česku dosud nikdy nezažili. 

Autor: ms, meteocentrum.cz