Chladné počasí hlásí většina Evropy, na severu až -40 °C

Zima o sobě dává vědět v mnoha zemích našeho kontinentu.

Chladné počasí hlásí většina Evropy, na severu až -40 °C

Už více než týden se v Česku setkáváme s projevy zimního počasí, na řadě míst napadlo aspoň trochu sněhu a teploty se udržují kolem nuly nebo jen slabě nad ní. A jak je na tom zbytek Evropy?

Už před týdnem jsme psali o silných mrazech na severu Evropy (článek). Třeskutá zima zde na mnoha místech pokračuje, stanice Naimakka v severním Švédsku ohlásila v noci na dnešek -40,9 °C, další švédská stanice Nikkaluokta -40,1 °C. Obě stanice leží ve výšce 400-500 m, nejde tedy o žádné vysoké hory. Na druhé zmíněné stanici bylo i včera v poledne asi třicet pět stupňů pod nulou. Ve známém městě Kiruna bylo včera odpoledne i -27 °C, ale potom se rozfoukal vítr a oteplilo se. 

Mrazy pod -30 °C jsou hlášeny i z některých míst v severním Norsku a z řady stanic ve Finsku. I v Helsinkách, které leží u moře, bylo včera odpoledne -15 °C, večer se už ale moc neochladilo. Samozřejmě na jihu Švédska a Norska a na západním pobřeží jsou teploty mírnější.

Kromě Skandinávie se ale nachází poměrně chladný vzduch na velkou částí Evropy. Poprůměrné teploty se čekají v alpské oblasti, v Británii, v Itálii a místy i v dalších  západoevropských zemích. Velmi studený vzduch je i v Pobaltí a na severu evropské části Ruska. Jediným regionem s výrazně nadprůměrnými teplotami je okolí Černého moře a jih Ruska. Černomořské pobřeží Rumuska, Bulharska či Ukrajiny dnes čeká jarních 10-15 °C.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ogimet,GFS