Na horách už je i přes půl metru sněhu!

V nižších polohách ovšem už zmizel

Na horách už je i přes půl metru sněhu!

Vydatné srážky posledního týdne v kombinaci s poměrně nízkými teplotami nám přinesly poměrně slušný příděl sněhu na hory, kde nám tím odstartovala zima. Ve středu se výrazně oteplilo, takže sněhová pokrývka v nižších polohách zmizela, ve středních polohách dost utrpěla, ale ve vyšších horských polohách nám sníh zůstal a v těch nejvyšších dokonce dál přibýval.

Vůbec nejvíce sněhu bylo ve středu i ve čtvrtek ráno zaznamenáno na Blatném vrchu na Šumavě, a to rovných 60 centimerů. Ještě před týdnem zde přitom bylo pouhých 5 cm. Přes půl metru sněhu najdeme také na další šumavské hoře Plechý (55 cm). Ovšem sníh výrazně přibyl i na jiných horách - v Jeseníkách hlásí Šerák 49 cm, na hřebenu Krkonoš ležící Labská Bouda pak 46 cm. Suchý vrch v Orlických horách měl 35 cm a Lysá Hora v Beskydech 27 cm. 

Na začátek prosince je to pěkná sněhová nadílka a navíc je tu velká šance, že v dalších dnech ještě na horách něco připadne. Poměrně významné sněžení očekáváme zase v sobotu. Současně ale již spadlý sníh bude postupně slehávat, takže ve výsledku se nedá čekat, že by na konci týdne bylo na horách sněhu výrazně více než nyní. O víkendu by se snežení znovu mohlo objevit i v níže položených oblastech.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz