Zima bude pokračovat, Mikuláš by mohl být na sněhu!

Předtím se ale nakrátko oteplí

Zima bude pokračovat, Mikuláš by mohl být na sněhu!

O víkendu se v Česku už připomněla zima, když se velká část území ocitla pod sněhem, nebo sníh aspoň padal. A předpovědní výhled ukazuje, že se zimou už budeme muset počítat. První dny nového týdne budou také spíše zimní, když v pondělí by denní teploty měly vystoupit na -1/+3 °C a očekáváme výskyt místních sněhových přeháněk. V úterý hodně zesílí vítr a přibude srážek, které zpočátku budou ve formě sněhu, ale odpoledne v Čechách přejdou v nižších polohách v déšť. Denní maxima očekáváme 0/4 °C, přičemž v Čechách vystoupí výše než na Moravě.

V polovině týdne se mírně a krátkodobě oteplí, nejvyšší teploty očekáváme ve středu, kdy by maxima měla vystoupit na 3/7 °C. Na obloze zůstane velká oblačnost a místy může zapršet, i vítr pofučí poměrně dost. V dalších dnech se bude západní proudění měnit zase na chladnější severozápadní až severní, a tak dojde opět k poklesu teplot. Na čtvrtek předpovídáme ještě stále vcelku obstojných 2/6 °C při nadále velké oblačnosti a možnosti místního deště.

Od pátku 3. prosince se teploty vrátí do blízkosti nuly, denní maxima by měla vystupovat maximálně na + 3 °C, podle některých modelů by však už byla opravdu jen kolem bodu mrazu i přes den a pod nulou v noci. K tomu modely ukazují na vysokou pravděpodobnost srážek, které by při těchto teplotách byly už i v nížinách sněhové.  A protože v neděli 5. prosince chodí Mikuláš, je dost možné, že letos se projdou Mikulášové po sněhu.  

Předpověď na víkend ovšem bude nutné ještě upřesnit, jestli skutečně na neděli nasněží, není ještě jisté. Pouze lze říci, že chladnější chatakter počasí by měl s velkou pravděpodobností vydržet po celou první třetinu prosince... 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz