Jižní polokoule zaznamenala rekordně teplé září

Globálně se letošní září umístilo na 5. místě

Jižní polokoule zaznamenala rekordně teplé září
Americká NOAA vydala pravidelný měsíční report o vývoji počasí na Zemi a ten ukazuje, že v tomto měsíci padl zajímavý rekord. Průměrná teplota na jižní polokouli byla vůbec nejvyšší za dobu sledování klimatu. Byl tak překonán dosavadní rekord z roku 2018, na pevninách jižní polokoule bylo září druhé nejteplejší. Na severní polokouli se září ocitlo teplotně v žebříčku až na 5. místě, stejné umístě si pak tento měsíc vysloužil z hlediska celosvětového průměru.

Objevilo se poměrně hodně míst, kde bylo září rekordně teplé - zejména šlo o celou Afriku jako celek, střední část Atlantského oceánu nebo větší část Jižní Ameriky. Velice teplé září hlásí také Čína a z Evropy pak Velká Británie. Naopak studené září panovalo ve východní Evropě (zejména v evropské části Ruka) a pak také na Aljašce. Nikde na světě ale nešlo o rekordně chladné září.

Letošní rok je jako celek v teplotním žebříčku na 6. místě a postupně se propracovává nahoru, nejspíš tak skončí minimálně v první pětce. Z hlediska srovnání například s průměrem 20. století jsou současné globální teploty podstatně vyšší. Oproti období před 100 lety jsou vyšší zhruba o něco více než 1 °C. To se sice opticky nezdá mnoho, ale z hlediska celosvětvého průměru je to vysoká hodnota. Některé části světa totiž zažívají oteplování podstatně teplejší. Také u nás ve střední Evropě je oteplování klimatu rychlejší než činí celosvětový průměr.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK