Vrcholky hor pokryl sníh, i odpoledne zde mrzlo!

Nejvyšší české a moravské hory hlásí regulérní zimní počasí

Vrcholky hor pokryl sníh, i odpoledne zde mrzlo!

Sněžení na horách, o kterém jsme v minulých dnech informovali, opravdu dorazilo. Přispěl k němu především příliv studeného vzduchu od severozápadu, dnešní teploty na hřebenech hor byly o 6-8 °C nižší než je v tuto roční dobu obvyklé.

Nejchladněji bylo na Sněžce, zde teplota přes den kolísala kolem -3 °C, pocitově bylo ještě podstatně chladněji kvůli čerstvému, nárazovitému větru. V polohách cca 1300-1430 m n. m. bylo na horách na severu a severovýchodě kolem -1 °C, na Šumavě kolem nuly. Směrem dolů teplota rostla, ale příliš teplo nebylo ani v nižších horských polohách a v podhůří.

A kde tedy (na)sněžilo? Bílá pokrývka leží na hřebenu Krkonoš (např. u Luční Boudy je 1-2 cm), na hřebenu Jeseníků (Šerák), na Králickém Sněžníku (automatická stanice hlásí 4 cm), poprášená je i beskydská Lysá hora. Sněžilo i na Klínovci, zde ale sníh nevydržel oteplení a slunce přes den. Ranní sníh se místy objevoval i na Jizerce, ve výšce jen 858 m! Sněžení se objevilo i na dalších místech kolem nebo pod 1000 m. Je ale téměř jisté, že tento sníh do zimy nevydrží a v následujících dnech odtaje.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK