Většinou řek teče podprůměrné množství vody

Některé toky už překročily hranici sucha

Většinou řek teče podprůměrné množství vody

Několik posledních týdnů jsou srážky v Česku spíš podprůměrné, což už se začíná projevovat i na množství vody v řekách. Postupně začíná ve většině krajů přibývat toků s nižším než obvyklým stavem vody.

Relativně nejhůře jsou vodou zásobené řeky na Moravě, ve Slezsku a na severu Čech. Výjimkou z moravských řek je Svitava, na které se projevuje vypouštění přehrady Letovice na říčce Křetínka, která představuje jeden z nejvýznamnějších přítoků Svitavy. Nejvíce měřicích stanic s mírně nadprůměrným průtokem se nachází na jihu Čech, jinak je ve zbytku Čech už jen několik nadprůměrných profilů. 

V procentuálním vyjádření je situace nejhorší na Odře v Odrách, zde protéká jen 12 % dlouhodobého průměrného průtoku, na méně než pětině normálního průtoku je i Velička ve Strážnici. Většina řek v ČR je mezi 30-100 % normálu. Hlavně na severu Čech už řada toků dosáhla úrovně hydrologického sucha, tedy průtoku, který je v průměru dosahován jen v 10 dnech v roce. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK