Léto na pevninách bylo nejteplejší v historii

Naše léto příliš horké nebylo, ale celosvětově je to naopak

Léto na pevninách bylo nejteplejší v historii

Průměrná teplota za období červen-srpen byla celosvětově na pevninách vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v tomto letním období naměřena. Odchylka od průměru činila 1,38 °C a překonán tak byl dosavadní rekord z roku 2016. Pokud bychom kromě pevnin zohlednili i plochy oceánů, tak by léto skončilo teplotně až na 4. místě, ale i tak by bylo z historického hlediska vysoko nad průměrem. Severní polokoule byla celkově teplejší, zde se léto ocitlo celkově na 2. místě v historickém pořadí, na jižní polokouli až na 5. místě. 

V letním období nebylo tentokrát nikde vyloženě extrémně teplo, nicméně výrazně nadprůměrné léto zažila větší část Afriky (hlavně severní), dále také západ USA a Kanady a oblast Blízkého východu (tedy arabská část Asie). Velmi teplé léto zažila také východní Evropa. Oblastí s podprůměrnými teplotami bylo opravdu málo, jde např. o východní část Tichého oceánu ovlivněnou ještě jevem La Niňa, část Indie nebo Jihoafrickou republiku. U nás ve střední Evropě bylo léto celkově lehce nad normálem a to zejména díky teplému červnu. 

Rok 2021 zatím nemá ale našlápnuto k tomu, aby teplotně překonal dosavadní rekordy. Začátek roku byl v kontextu předchozích rekrodních let relativně chladný a letní měsíce tento deficit ještě nevyrovnaly. Období leden až srpen je tak teplotně zatím na 6. místě a není pravděpodobné, že by poslední 4 měsíce roku ještě dokázaly letošní rok vytáhnout na první či druhé místo. I tak bude rok 2021 nakonec nejspíš pokračovat v nastoleném trendu celkového oteplování klimatu.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK