Babí léto přichází, teploty se vrátí nad 20 °C!

Srážek bude málo, slunce snad četné

Babí léto přichází, teploty se vrátí nad 20 °C!
V posledních dnech jsme v Česku prožívali už pravý podzim, když denní teploty vystupovaly pouze zhruba na 15 °C. Nyní ovšem přichází oteplení a zdá se, že aspoň v příštích dnech půjde o ono známé a oblíbené babí léto.  Nejprve k nám pronikne teplejší vzduch od západu až jihozápadu a poté se nad východní polovinou Evropy vytvoří tlaková výše, typický projev babího léta. Ta by měla do střední Evropy poslat teplejší proudění, ale je otázkou, jak přesně bude umístěna a jak dlouho vydrží.

Výrazný vzestup teplot bude patrný už v nejbližších dnech; ve středu očekáváme větší oblačnost a ve východní polovině republiky místní déšť, ale i tak se mírně oteplí - v Čechách na 14/17 °C, na Moravě čekáme spíš 12/15 °C právě kvůli místnímu dešti. Od čtvrtka už srážky nečekáme, na obloze se vyskytne i slunce a díky tomu se čtvrteční teploty dostanou už podstatně výše na 17/21 °C. V pátek trochu tesílí vítr, očekáváme zase trochu více oblačnosti a maxima 16/20 °C.

O víkendu by mělo přijít další oteplení! V sobotu předpokládáme maxima 20/24 °C a v neděli dokonce 21/25 °C, není tedy dokonce ani vyloučeno, že by byl znovu lokálně dosažen i letní den! Oblačnosti bude o víkendu minimálně, v sobotu možná i skoro jasná obloha, na neděli se mraků rýsuje trochu více, ale to se ještě může změnit. Čeká nás tedy velice příjemný a hezký víkend!

Ohledně příštího týdne se ještě v předpovědi objevuje větší nejistota, hned na jeho začátku se modely rozcházejí. Podle některých se udrží vliv tlakové výše nad východní Evropou, což by zajistilo teploty nad 20 °C a slunečno, ale podle jiných modelů se od západu prosadí brázda nízkého tlaku, což by znamelalo ochlazení a i možnost deště. Pevně věříme, že se babímu létu podaří usídlit nad naší krajinou o něco déle než jen na konci tohoto týdne.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK