Srpen byl nejstudenější za posledních sedm let

Průměrná teplota byla více než jeden stupeň pod normálem

Srpen byl nejstudenější za posledních sedm let

Po velmi teplém červnu a jen mírně nadprůměrném červenci byl poslední letní měsíc podstatně chladnější. Podle měření ČHMÚ dosáhla průměrná teplota v ČR 16,0 °C, což je o 1,3 °C méně než je dlouhodobý normál z let 1981-2010. Proti staršímu průměru 1981-2010 byla odchylka jen -0,4 °C, dalo by se tak říct, že letošní srpen odpovídal typickému srpnu sedmdesátých či osmdesátých let.

Studené počasí letos dominovalo jak na začátku, tak i na konci osmého měsíce. Jediné větší oteplení jsme zaznamenali kolem 14.8. - právě tento den byla ve Strážnici naměřena i nejvyšší měsíční teplota 33,8 °C. Za celý měsíc jsme se tak ani nepřiblížili historickým extrémům ze srpnů 2012 a 2015, kdy teplota lokálně vyšplhala na 38-40 °C (možná znáte rekord 40,4 °C z Dobřichovic naměřený 20. srpna 2012).

Srážkově byl na většině území srpen blízko normálu nebo lehce nad ním. Výrazně víc pršelo na jihovýchodní a východní Moravě a ve Slezsku. Ve Zlínském kraji spadl více než dvojnásobek normálního úhrnu, skoro dvojnásobek to byl v Moravskoslezském kraji. Mimořádně deštivý měsíc má za sebou Lysá hora v Beskydech - zde srážkoměr naměřil 391 mm srážek, tedy asi 2,5x tolik než je na této hoře běžné.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK