Letos pozorujeme neobvyklé rozdíly ve srážkách

Nadprůměrné srážky pozorujeme hlavně na západě území

Letos pozorujeme neobvyklé rozdíly ve srážkách

Jak letos v Česku prší a sněží? Na to není jednoduchá odpověď, hodně záleží na tom, na kterou část republiky se podíváme. Zatímco někde prší neobvykle hodně, jinde se úhrny drží pod dlouhodobým normálem. 

Nejméně srážek v porovnání s tím, co je obvyklé, napršelo na východní a střední Moravě a ve Slezsku. Zde spadlo většinou 75-100 % normálu, nadnormální srážky jsou zde jen na několika místech. O něco dál na západ, tedy v západní části Moravy a na východě Čech už pršelo víc. Zde byl většinou normál mírně překročen, ale ne nějak extrémně.

Naopak západní část Čech zažívá neobvykle vlhký rok, většina území zde zaznamenala úhrny představující 125-150 % normálu, tedy na několika místech spadlo o polovinu víc vody než je normální! Velká část rozdílu mezi východem a západem připadá na červen, kdy třeba v Plzeňském kraji spadlo asi 150 % normálního množství, naproti tomu v Moravskoslezském kraji jen lehce přes 50 %. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK