Vydatný déšť zasáhl hlavně Čechy a Jeseníky, zvedly se řeky

Naopak nejméně pršelo na jižní Moravě

Vydatný déšť zasáhl hlavně Čechy a Jeseníky, zvedly se řeky

Podle očekávání zasáhly v noci a během neděle naše území četné a místy i vydatné srážky. Nejvíce napršelo na krkonošské stanici Pomezní Boudy, kde od půlnoci srážkoměr zaznamenal úhrn 68 mm. Vysoký úhrn byl důsledkem trvalých a poměrně intenzivních srážek od 1 h v noci do 11 h dopoledne, kdy každou hodinu spadlo od 4 do 8,5 mm srážek. Vydatně pršelo i v Peci pod Sněžkou, kde změřili 50 mm, z toho 10 mm spadlo ráno během jediné hodiny. 

Srážky nad 40 mm zaregistrovalo i několik dalších stanic v severních a středních Čechách. Mezi nejdeštivější místa se zařadila celkem netypicky i stanice Mrzky východně od Prahy. Celkově pršelo více v Čechách, zde spadlo většinou přes 20 mm. Na Moravě a ve Slezsku byly úhrny variabilnější, nejvíce pršelo v Jeseníkách a jejich podhůří (i přes 30 mm), nejméně na samém jihu Moravy, kde napršelo jen pár milimetrů nebo jen několik desetin milimetru.

Vzhledem k množství srážek a jejich intenzitě se zvedly hladiny některých řek. Na několika místech hlavně ve středních a severních Čechách došlo i k dosažení 1.stupně povodňové aktivity, Řasnice ve Frýdlantu-Řasnici byla centimetr od dosažení 2. stupně. I když byly srážky většinou dešťové, na hřebenech hor se objevilo i sněžení a na Luční Boudě přibylo asi 15 cm sněhu a celková výška pokrývky se tak vrátila těsně nad 1 metr. Mírné navýšení sněhové pokrývky hlásila i automatická stanice na Králickém Sněžníku.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK