V nejbližších dnech pozor na noční mrazy

Teploty budou na mnoha místech klesat pod nulu.

V nejbližších dnech pozor na noční mrazy

Jarní mrazíky ve vegetační sezóně patří mezi obávané meteorologické jevy mezi zemědělci a zahrádkáři. Jedna taková vlna nočních mrazů začala v pátek, i když ne na celém území. Teploty se pohybovaly většinou kolem nuly, někde mírně nad nulou, jinde mírně pod nulou. Na Šumavě bylo až -9 °C, ale zde nepředpokládáme, že by to způsobilo nějaké škody na vegetaci.

Podobné teploty jako v pátek čekáme i v sobotu, v průměru by mohlo být asi o stupeň chladněji. Neděle přinese o něco vyšší noční minima a tedy i menší riziko mrazu. Jako nejchladnější se nyní jeví pondělní a úterní ráno s teplotami kolem -2 °C. Ve středu už je pravděpodobnost mrazu nízká kvůli přibývání oblačnosti. Ve druhé polovině příštího týdne budou podle aktuální předpovědi noční teploty nad nulou, ale zatím nemůžeme s jistotou tvrdit, že současná vlna nízkých teplot je toto jaro poslední, někdy přicházejí mrazíky i v květnu.

Noční teploty za aktuální situace se mohou lišit i o několik stupňů na vzdálenost několika kilometrů nebo desítek kilometrů. Chladnější budou údolí a místa chráněná před větrem. Naopak tepleji bude na návrších a samozřejmě i na místech, kde se přes noc nevyjasní.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK