Sucho se zatím v Česku vyskytuje jen výjimečně

Na většině území území je aktuálně dostatek vláhy.

Sucho se zatím v Česku vyskytuje jen výjimečně

Sucho v krajině způsobovalo v posledních několika letech nedostatek vody v řekách a je považováno za jeden z důvodů hromadného usychání smrkových lesů. Proto se sledování stavu půdní vlhkosti začala věnovat velká pozornost. 

Podle aktuálních informací projektu Intersucho je přibližně na 74 % našeho území normální nebo nadnormální stav půdní vlhkosti. Sucho různé intenzity je na 12 % plochy, na zbytku je poněklud snížená dostupnost vláhy, ale ještě to nestačí na splnění podmínek stavu sucha. Zajímavé je srovnání s minulým rokem, v této době byla situace extrémně špatná, sucho bylo na 99,5 % území. Naštěstí se nevyplnily nejhorší scénáře a během květnových a červnových dešťů se situace výrazně zlepšila.

Se suchem se setkáváme především v Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Ale ani v těchto krajích to není na celém území, jen místy. Vysoké nasycení půdy vodou je v horských oblastech a místy i v podhůří. V těchto regionech je půda nasycená na více než 90 % a sucho zde v dohledné době nehrozí.

Intenzita sucha se vyhodnocuje porovnáním s dlouhodobým průměrem pro dané místo a roční dobu. To znamená, že na místech, kde nyní panuje stav sucha, nemusí být rozpraskaná půda a vadnoucí rostliny. Ale je zde méně vody než je v polovině dubna obvyklé, což upozorňuje na možné problémy v dalších týdnech a měsících. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;Intersucho

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK