Hřebeny hor stále pokrývá silná vrstva sněhu

Lokálně se stále můžeme setkat s metr vysokou pokrývkou

Hřebeny hor stále pokrývá silná vrstva sněhu

Skoro přesně před měsícem jsme psali, o tom, že na horách leží až metr sněhu. Vzhledem k tomu, že v minulých týdnech převažovalo chladnější počasí a občas sněžilo, tak není úplně překvapivé, že s metrem sněhu se na horách můžeme setkat i nyní, těsně před polovinou dubna.

Mocná vrstva sněhu se nyní nachází na hřebenech Krkonoš, kde leží až 108 cm. V těsném závěsu je Šumava, zde ráno na hřebenu nad Březníkem leželo 102 cm sněhu. V Jeseníkách leží na Šeráku 60 cm a podle údajů Horské služby je na Ovčárně dokonce 110 cm. Beskydská Lysá hora je pokryta 56 cm vysoko vrstvou sněhu.

Musíme ale zdůraznit, že uvedené údaje pochází z hřebenových nebo vrcholových lokalit a nemusí vystihovat situaci v celém pohoří. V údolích a v nižších horských polohách je sněhu méně, naopak v místech, kde se sníh v zimě vlivem větru akumuluje může být i několik metrů, zejména v Krkonoších a případně i v Jeseníkách. Velké rozdíly mohou být i vlivem lokálního terénu a vegetace.

Zajímavé údaje o sněhu dnes nepřišly jen z hor, ale i z nižších a středních poloh. V Luké na Olomoucku (510 m) bylo dnes naměřeno 6 cm sněhu. Zasněžené ráno bylo i na Valašsku, ve Valašském Meziříčí (jen 334 m) zůstalo po nočním sněžení 6 cm sněhu, ve Vsetíně ještě o 2 cm více. Dva centimetry se udržely do rána i v Opavě nebo Ostravě-Porubě. 

Hlavně v Jeseníkách a Beskydech bude vydatně sněžit i v dalších dnech.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;HS

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK