Na horách je stále i přes metr sněhu

Na hřebenu Krkonoš leží až 170 cm

Na horách je stále i přes metr sněhu

Březen je už na svém konci a v pátek se denní maxima na jihu Čech šplhala ke 20 °C. Na horách ovšem stále ještě leží sníh, v současné době ho najdeme ve výškách zhruba nad 800 metrů nad mořem. Na Šumavě bychom museli spíš ještě o něco výše, v Jizerských horách a Krkonoších se ojediněle vyskytuje i níže. Na hřebenech nejvyšších hor se tak dá stále celkem slušně běžkařit. 

Ještě ze třech pohoří máme nyní hlášen více než metr sněhu - Březník na Šumavě 107 cm, Lysá hora v Beskydech 102 cm a celá řada míst na hřebenu Krkonoš. Nejvíc leží na Labské Boudě, kde v sobotu ráno naměřili ještě 172 cm. Sněhová porkývka je na konci sezony tradičně hodně nerovnoměrná, dost se liší podle toho, jak moc je dané místo vystaveno působení slunce či větru. Sníh je velký těžký a udusaný, díky tomu také už velmi pomalu taje. 

Aktuální výška sněhové pokrývky v Česku odpovídá zhruba  normálu pro konec března. V nejvýše položených oblastech zejména Krkonoš ještě vydrží několik týdnů. Ve druhé polovině příštího týdne se totiž zase ochladí tak výrazně, že v nejvyšších polohách hor bude nejspíš zase sněžit a mrznout. Takže pro Velikonoce se rýsuje zajímavý tip - stále bude možné vyrazit na běžky a za sněhem. Navíc dlouhodobá předpověď ukazuje, že celý duben by měl být teplotně normální, tedy ne nijak zvlášť teplý. 
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK