Sníh na horách výrazně ubyl, někde již zmizel

V nejvyšších polohách v noci na sobotu malinko připadlo

Sníh na horách výrazně ubyl, někde již zmizel

V pracovní části končícího týdne jsme v Česku zaznamenali skutečně velmi vysoké teploty, které navíc doprovázelo slunečné počasí (kromě nížin s inverzí). To se nemohlo neprojevit na stavu sněhu na horách. I v poměrně vysokých nadmořských výškách tak už sníh úplně zmizel, což se nejvíce týká Šumavy. Tam není žádný sníh už kolem 800 metrů souvislá pokrývka začíná někde nad 1000 metry nad mořem. I zde je však na slunci sníh vytátý a drží se převážně jen v zastíněných místech. Až v těch úplně nejvyších částech Šumavy kolem 1300 metrů najdeme asi půl metru sněhu.

Další vyšší pohoří jsou na tom lépe, mluvit o konkrétní výšce sněhu v konkrétních nadmořských výškách je však složité. V pozdní fázi zimy totiž začíná hrát zásadní roli mikroklima, tedy především, jak moc má na dané místo přístup slunce. To už je totiž teď na konci února tak silné, že na jižních svazích sníh požírá skutečně velmi rychle. Ve výškách kolem 1000 metrů v zastíněných místech najdeme nyní ve většině pohoří okolo půl metru pokrývky. Více než jeden metr leží jen na hřebenu Krkonoš. 

V pátek večer přešla Česko studená fronta, na které na horách místy napadlo do 5 cm sněhu, ale ten během neděle či nejpozději pondělí odtaje. Teploty se za frontou na horách podstatně snížily, ale v dalších dnech budou opět stoupat nad nulu, i když mírněji než v minulých dnech. V polohách kolem 1000 metrů budou teploty přes den na začátku příštího týdne jen mírně nad bodem mrazu. Na hřebenech nejvyšších hor sníh v nejbližší době ještě vydrží, avšak místa do 1000 metrů jsou na tom se sněhem už dost bídně, většinou už to nestačí ani na běžky.

Březen ovšem může sněhové podmínky na čas ještě vylepšit. Nechme se překvapit. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK