S oteplením přichází do Evropy i saharský prach

Zasaženo bude hlavně Španělsko a západní Evropa

S oteplením přichází do Evropy i saharský prach

Kolem tlakové výše nad střední a východní Evropou proudí nad starý kontinent teplý vzduch od jihu (minimálně ve vyšších hladinách atmosféry). Současně nad severní Afrikou došlo k uvolnění velkého množství saharského prachu, který je jižním prouděním unášen na sever do Evropy.

Během neděle a pondělí se vzduchová hmota s velkou koncentrací prachu přesunuje přes Španělsko do Francie, Beneluxu a nad jihovýchodní Anglii. Okrajově se prach může dostat i do jižní Skandinávie.

V oblastech s velkým množstvím prachových částic v atmosféře se může obloha barvit do oranžova a může být snížená viditelnost. Prach může být z atmosféry vyplaven deštěm a následně se usadit na zemském povrchu v podobě tenké vrstvičky.

Kromě prachu se nad Evropu dostane i velké množství teplého vzduchu, v některých zemích je reálné překročení 20 °C. Velmi teplé počasí čekáme i v České republice, zejména v polovině příštího týdne.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;severe-weather.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK