V úterý nasněžilo až 10 cm, nejvíc na jihozápadě

Nový sníh pokryl většinu republiky

V úterý nasněžilo až 10 cm, nejvíc na jihozápadě

V průběhu úterý se v Česku objevilo další sněžení a vločky poletovaly i v nižších polohách. Především v jihozápadní polovině Čech bylo sněžení i trvalejší a napadlo zde kolem 5 až 10 cm nového sněhu, vůbec nejvíc v Karlovarském kraji, kde naměřili až 17 cm na Perninku. Až kolem 10 cm nasněžilo i na Vysočině, jinde v Česku se nadílka pohybovala kolem 5cm nebo méně, necelých 5 cm napadlo na území Prahy (nepočítaje specifické vyhřáté centrum města). Na větší části Moravy a menší části Polabí se sníh neudržel žádný.

Celková sněhová pokrývka k dnešnímu dni je jako vždy nejvyšší na hřebenu Krkonoš, až kolem 130 cm. Pěkných asi 80 cm mají v nejvyšších partiích Šumavy, Jeseníků a Beskyd. Dobré sněhové podmínky panují i v Krušných horách, zejména jejich jihozápadní polovině. V Karlovarském kraji je poměrně hodně sněhu i v relativně nižších polohách kolem 600 m nad mořem, třeba v Mariánských Lázních máme nyní 30 cm. Totožná výška sněhu leží v Brdech a blíží se k tomu Českomoravská vrchovina, zde máme v průměru okolo 20 cm, což aspoň stačí na nyní velmi oblíbené běžkování.

Další sněžení čekáme v dalších dnech, avšak v nižších polohách bude přecházet v déšť. Ve čtvrtek večer očekáváme velmi vydatné srážky na jihozápadě Čech a v průběhu pátku už na celém území. Na horách by tak mohlo opět velmi výrazně připadnout. V pátek však sněžení možná přejde déšť na jihu území i ve vyšších polohách, takže i na Šumavě by mohlo pršet. Přesná hranice sněžení je zatím ještě nejistá, protože nad Českem bude výrazné teplotní rozhraní. Právě taková rozhraní přinášejí často srážky trvalé a vydatné, a na studenější části rozhraní tak může napadnou opravdu hodně sněhu.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK