Teplotní rozhraní komplikuje předpověď na závěr týdne

Očekáváme velké regionální rozdíly v počasí.

Teplotní rozhraní komplikuje předpověď na závěr týdne

Situace s frontálním rozhraním nad střední Evropou jsou stále velkým oříškem pro přesnou předpověď počasí. Právě jedna taková se rýsuje od pátku do soboty či do neděle.

Současné mírné zimní počasí vydrží do čtvrtka, od pátku se ale současný chladný vzduch začne "přetlačovat" s teplejším vzduchem od jihu právě nad střední Evropou, což si vynutí vznik rozsáhlé srážkové oblačnosti. Zpočátku by měl během pátku padat sníh, ale s postupujícím oteplením zřejmě od jihozápadu začne přecházet do deště. Ve stejný čas tak může být na jednom místě +3 °C a déšť a o pár desítek kilometrů na sever -2 °C a sněžení. S velkými lokálními rozdíly tak můžeme počítat, ale je obtížné delší dobu dopředu určit, kde přesně hranice mezi sněhem a deštěm povede.

Studený vzduch by měl ale nakonec získat opět převahu a pravděpodobně během sobotního dne se začne od severu vracet nad území ČR. Celkově tak deštivé a teplé počasí zůstane na jihu území podstatně déle než na severu - zde může oteplení trvat jen pár hodin. Se studeným vzduchem se bude vracet dál na jih i sněžení.

Co je zatím velmi nejisté, je délka a razance následného ochlazení. Některé modely počítají s několika dny zimních teplot, jiné predikují oteplení už během neděle či pondělí. V každém případě si můžeme být jisti, že nudné počasí nás nečeká a my jej samozřejmě budeme sledovat a průběžně předpovědi aktualizovat.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK