Sníh už leží téměř všude, místy však jen poprašek

Jih Moravy a Poohří jsou jen lehce pocukrované

Sníh už leží téměř všude, místy však jen poprašek
Polovina ledna, to je zároveň i v podstatě polovina zimy a zároveň čas, kdy zima tradičně vrcholí svým nejstudenějším počasím. A letos tomu tak skutečně je, probíhající víkend přináší celodenní mrazy na celém území a nikde v Česku by nemělo maximum teplot překročit -2°C. V minulých dnech také poměrně často sněžilo a na některých místech mají nyní sněhově nejlepší podmínky za mnoho posledních let. 

Takovým místem je třeba Praha, kde se v okrajových částech města nějaký sníh drží už asi 10 dní v kuse a nyní je ho kolem 10 cm sněhu a lokálně i více. Což je na hlavní město velmi povedené. Aspoň trocha sněhu se nachází po celém Česku, ale v oblasti Poohří a přilehlé části Polabí, rovněž také na jihu Moravy jde jen o skutečně symbolické množství - prakticky poprašek, přes který prosvítá tráva. Teploty se sice nyní drží pod nulou i tam, ale ve dnech, kdy nejvíc sněžilo, tomu tak nejnižších polohách ještě nebylo.

Souvislá sněhová pokrývka ovšem pokrývá drtivou většinu českého území, tedy polohy už nad 200 metrů nad mořem. Už v polohách kolem 400 metrů a výše to začíná být na běžky, Českomoravská vrchovina má okolo 20-30 cm pokrývky.  Tradičně nejvíce sněhu najdeme na hřebenu Krkonoš, kde už výška překročila jeden metr. V polovině ledna to není nic neobvyklého, spíše takový standard. Ono se dá říci, že neobvykle dobře je na tom nyní z hlediska sněhu jen Praha, zbytek republiky má zhruba to, na co je v lednu zvyklý.

V příštím týdnu se výrazně oteplí a sníh v nižších polohách začne odtávat.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK