Zima přišla! Kde kolik nasněžilo?

Na jihu Čech přes 10 cm, na severozápadě území nic.

Zima přišla! Kde kolik nasněžilo?
Středa přinesla slibované trvalé sněžení na většinu republiky a poprvé v této zimě je také většina Česka pod sněhem. Ne však celé. Beze sněhu zůstávají severozápadní Čechy, tedy hlavně Ústecký a Karlovarský kraj, částečně také Liberecký. Na severozápad totiž středeční srážky nedoputovaly vůbec. Sníh chybí na Moravě v nejnižších polohách pod 300 metrů, kde šlo převážně o déšť a teploty se držely nad nulou. Zbytek Česka je ale bílý.

Největší příděly sněhu se konaly na jihu Čech a Českomoravské vrchovině - zde spadlo 10 až 15 cm nového sněhu. Týká se to i krajských měst České Budějovice a Jihlava. Solidních 8 cm dorazilo o Prahy či do Plzně. Ve východní části Polabí mají okolo 3-5 cm. Okolo 10 cm napadlo v horských oblastech Šumavy, Orlických hor a Jeseníků. Celková sněhová pokrývka na horách se už zvyšuje, v Jeseníkách mají na hřebenu asi 35 cm, podobné je to i v Krkonoších, kde ale ve středu sněžilo jen minimálně.

Teploty se nyní pohybují převážně kolem nuly. Sníh v Čechách v polohách pod 300 m nad mořem velmi lehce odtává, ve vyšších výškách se však drží. To samé bude platit i ve zbytku týdne; do neděle čekáme podobné teploty. V noci výrazně pod nulou, přes den maximálně +2 °C v nížinách. V polohách okolo 400 metrů a výše sníh v současné podobě několik dní určitě vydrží, hranice tání bude někde kolem zmíněných 300 metrů. Vzniká zajímavá situace třeba v Praze, kde v centru města sníh taje, ale na okrajích se drží a aspoň v nějaké podobě se udrží i do víkendu.

Další sněžení do konce týdne více méně nečekáme, objevit se může jen velmi slabé. Vločky mohou poletovat hlavně v pátek, již to ale nebude intenzita, která by vytvářela podstatnou sněhovou pokrývku.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK