AKTUÁLNĚ:    Silné mrazy v Česku!    |    Výstraha na silný mráz

Do Česka se vrací inverzní ráz počasí, vydrží nejméně do čtvrtka

Velké rozdíly v počasí jsme pozorovali už během úterý.

Do Česka se vrací inverzní ráz počasí, vydrží nejméně do čtvrtka

Vlády nad počasím v ČR se opět ujala tlaková výše. Ta v tuto roční dobu přináší buď slunečné počasí nebo mlhy a nízkou oblačnost. Někdy se vyskytují oba typy povětrnosti jen pár kilometrů od sebe, což činí tyto situace poměrně složité pro lokální předpovědi počasí.

Právě tato situace nastala v úterý odpoledne, kdy přibližně polovina území měla slunečno a druhá polovina nízkou oblačnost nebo mlhy. Se slunečným počasím jsme se setkávali především na východě Moravy, ve Slezsku a ve východní polovině Čech. Lokálně ale i jinde, zejména v horských a vrchovinných oblastech.

Podobná situace nastane i ve středu a ve čtvrtek. Celkově bude ale asi více nízké oblačnosti a méně míst se sluncem. To se místy ukáže hlavně v odpoledních hodinách. Kromě hor je o něco větší pravděpodobnost polojasné oblohy v jihozápadní polovině Čech a ve Slezsku. Naopak na jihu a západě Moravy je tato pravděpodobnost mnohem menší. Ale jak jsme zmínili v úvodu článku, je předpověď nízké oblačnosti komplikovaná a její rozložení nás může nakonec překvapit.

Od pátku už může dojít k mírné změně cirkulace a k rozpadu inverze, rozhodně to ale zatím není jisté - hlavně na Moravě by nízká inverzní oblačnost mohla setrvat i o něco déle. Celkově je předpověď na víkend poměrně dost nejistá, hlavně co se týče charakteru a množství oblačnosti, respektive případných srážek.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK